niedziela, 3 kwietnia 2016

Procedura losowania stron - Finały MPDO 2016

Zasady losowania stron podczas finałów MPDO 2016

  1. Losowanie stron odbywa się w sali, w której będzie odbywała się debata drużyn przystępujących do losowania, a w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych w sali wskazanej przez organizatorów.
  1. Losowanie odbywa się na 15 minut przed planowanym rozpoczęciem debaty. Jeżeli przedstawiciel jednej z drużyn spóźni się więcej niż 5 minut, wówczas losowanie odbywa się bez jego uczestnictwa, jednak wówczas w sali podczas losowania poza przedstawicielem drugiej drużyny i eksperta/marszałka musi znajdować się dwóch sędziów debaty.
  1. Losowanie przeprowadza osoba pełniąca funkcję eksperta lub marszałka danej debaty wskazana przez organizatorów. Organizatorzy mogą wyrazić zgodę na przeprowadzenie losowania przez jednego z ich przedstawicieli.
  1. W przypadku spóźnienia się przedstawiciela drużyny, okres przygotowania do debaty ulega wydłużenia w ten sposób, że od zakończenia losowania musi upłynąć 15 minut.  
  1. W losowaniu uczestniczy marszałek lub ekspert, po jednym przedstawicielu (mówcy) obu drużyn oraz jeden sędzia z zachowaniem reguły zapisanej w punkcie 2. Dokonujący losowania marszałek lub ekspert może wyrazić zgodę na pozostanie w sali innych osób.
  1. Marszałek lub ekspert dokonujący losowania informuje przedstawicieli drużyn (przedstawiciela drużyny w przypadku sytuacji opisanej w punkcie 2) o wyborze systemu losowania stron opisanego w punkcie 7.

  1. Marszałek lub ekspert dokonujący losowania dokonuje wyboru sposobu losowania spośród dwóch systemów:
a)  losowania za pomocą jajek-niespodzianek – w tym przypadku marszałek/ekspert wskazuje mówcę, który będzie dokonywał wyboru dłoni, w której znajdować ma się jajko-niespodzianka z oznaczeniem strony propozycji (P) (w drugiej dłoni znajdować się będzie jajko z oznaczeniem strony przeciwnej (Opozycja – O). Mówca ten dokonuje wyboru poprzez wskazanie dłoni informując o tym zgromadzonych. Ekspert/marszałek otwiera jajko-niespodziankę i informuje o wyniku losowania. Decyzja co do wyboru dłoni podjęta przez mówcę nie podlega zmianie.

b)    losowania za pomocą rzutu monetą – w tym przypadku marszałek/ekspert stawia przed sobą obu mówców (w przypadku opisanym w punkcie 2 – mówcę). Następnie podrzuca monetę i pozwala jej spaść na podłogę. Nikt ze zgromadzonych (poza ekspertem/marszałkiem) nie dotyka monety, aż do podjęcia rozstrzygnięcia o wyniku losowania. W przypadku wypadnięcia „orła” stroną mówcy stojącego po prawej stronie marszałka/eksperta jest propozycja. W przypadku wypadnięcia „reszki” – opozycja. W przypadku upadku monety w ten sposób, że nie można dokonać określenia wyniku głosowania, ekspert/marszałek za zgodą jurora (jurorów w przypadku sytuacji opisanej w punkcie 2), dokonuje ponownego losowania.

  1. Protesty na procedurę losowania można zgłaszać do Wysokiej Komisji wyłącznie przed rozpoczęciem debaty, której podlegające zaskarżeniu losowanie dotyczy.

  1. Interpretacja wyżej opisanych zasad należy do wyłącznej kompetencji Wysokiej Komisji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz