Niewiele kwestii związanych z Mistrzostwami wzbudza tak wielkie emocje, jak rywalizacja o prawo do "dzikich kart". Dają one bowiem bardzo wiele, zapewniając bezpośredni awans do finałowej ''szesnastki" turnieju i pozwalając tym samym uniknąć ciężkiej przeprawy w eliminacjach.
O prawo do przyznawania "dzikich kart" swoim zwycięzcom, rywalizują organizatorzy poszczególnych turniejów regionalnych. O wyniku decyduje liczba punktów zdobytych przez szkoły, które brały udział w danym turnieju - przyznajemy je za kolejne miejsca w finałach MPDO:
za zajęcie pierwszego miejsca - 6 punktów,
drugiego - 5,
trzeciego - 4
czwaretego - 3
miejsc od piątego do ósmego - 2
od dziewiątego do szesnastego - 1
Tworząc taki system, kierowaliśmy się ideą, by premiować te projekty, które są reprezentowane na Mistrzostwach przez wiele silnych zespołów. Niemniej, niemało zależy w ostatecznym rozrachunku od szczęścia, czego dowiodły wyniki rywalizacji podczas MPDO 2014. Po zamknięciu zeszłorocznej rekrutacji, byliśmy przekonani, że w walce o "dzikie karty" będą się liczyły wyłącznie Krakowska Szkoła Debaty i Warszawska Liga Debatancka. Każdy z tych turniejów był reprezentowany przez 5 drużyn - w tym tryumfatorów poprzedniej edycji i licea ze ścisłej czołówki krajowych rankingów. Jak się okazało, dwie dobre drużyny nie przyjechały na turniej, kolejna została zdyskwalifikowana za złamanie regulaminu, co sprawiło, że szanse niespodziewanie się wyrównały. I rzeczywiście - "dzikie karty" trafiły do Tarnowa (6 pkt, I miejsce) i do Katowic (4 pkt, III miejsce). WLD zdobyła 2 punkty, "Szkoła Debaty" - 1. W rywalizacji o "dzikie karty" nie braliśmy pod uwagę projektów, które prowadzimy sami - w tym wypadku turnieju "Zrozumieć historię", który współorganizujemy z Poznańskim Odziałem IPN (uzyskałby 5 pkt.).
Jakie szkoły trafią dzięki dzikim kartą bezpośrednio do fazy finałowej MPDO 2015? Pierwszą już poznaliśmy - to zwycięzca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej 2013/14 - I LO z Tarnowa. Kolejnego finalistę poznamy w marcu - będzie nim zwycięzca aktualnej edycji Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich.
Kto będzie mógł walczyć o "dzikie karty" na MPDO 2016?
Mamy nadzieję, że w tym roku zwiększy się liczba turniejów w formacie "oksfordzkim" i w szranki staną kolejne projekty regionalne. Ostateczna decyzja o uwzględnieniu danego turnieju w rywalizacji o "dzikie karty" będzie należała do Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw. Wstępnie, będziemy się kierowali m.in. następującymi kryteriami:
- co najmniej 8 szkół biorących udział w rozgrywkach
- konieczność zakończenia co najmniej jednej edycji turnieju przed Mistrzostwami
- nie uwzględniamy projektów organizowanych przez partie polityczne i ich młodzieżówki (apolityczność Mistrzostw).
- nie uwzględniamy projektów organizowanych przez nas na terenie Wielkopolski ("dzikie karty" mają zachęcać do przyjazdu szkoły z innych regionów)
Ostateczne kryteria wyboru ogłosimy w lutym, po konsultacji z Radą Programową Mistrzostw; listę uwzględnionych turniejów opublikujemy w marcu przed rozpoczęciem eliminacji MPDO 2015.
Jan Piosik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz